Με το με αρ. 73 Προεδρικό Διάταγμα αναγνωρίστηκε (ΦΕΚ 199/Α/14.10.2022) αναγνωρίστηκε η Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Χρυσίνου ως κυρίαρχη.
Ως εκ τούτου το Σάββατο 7 Ιανουαρίου και ώρα 4.00 μ.μ ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σταγών και Μετεώρων κ. Θεόκλητος μετά από την ακολουθία του Εσπερινού θα τελέσει την ενθρόνιση του Καθηγουμένου της Μονής, Οσιωτάτου Μοναχού Ιωάννου Παλλαντζά, ο οποίος από το 2000 και μετά έχει αναμορφώσει και αναδείξει τη Μονή.
![](/wp-content/uploads/2023/03/googlenews.png)
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Instagram
Ακολούθησε μας στο Twitter
Ακολούθησε μας στο YouTube