Grammy 2021: Η λίστα με τις υποψηφιότητες

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

- ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ -

Τα 63α ετήσια Βραβεία Grammy θα μεταδοθούν από το CBS από το Λος Άντζελες την Κυριακή, 31 Ιανουαρίου, αλλά δεν είναι γνωστά πολλά για την τελετή, μια από τις πολλές τελετές απονομής βραβείων που λαμβάνουν χώρα, ενώ η πανδημία του κοροναϊού και οι περιορισμοί που προκύπτουν συνεχίζονται.

Μετά από 40 χρόνια, ο μακροχρόνιος παραγωγός της εκπομπής, Ken Ehrlich, αποχώρησε από τα βραβεία, και ο Ben Winston (γνωστός για τη δουλειά του στην εκπομπή του James Corden αργά το βράδυ και το “Carpool Karaoke”) θα αναλάβει. Ο Trevor Noah, από το “The Daily Show”, θα φιλοξενήσει. Αλλά ποιος θα παίξει -και πώς- εξακολουθούν να είναι μεγάλες ερωτήσεις.

Οι Beyoncé, Taylor Swift, Dua Lipa και Roddy Ricch πήραν τις περισσότερες υποψηφιότητες.

Το Weeknd και ο Luke Combs ήταν μεταξύ των καλλιτεχνών που έκπληκτα φέτος.

Record of the Year

“Black Parade,” Beyoncé
“Colors,” Black Pumas
“Rockstar,” DaBaby featuring Roddy Ricch
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Circles,” Post Malone
“Savage,” Megan Thee Stallion

 

Album of the Year

“Chilombo,” Jhené Aiko
“Black Pumas (Deluxe Edition),” Black Pumas
“Everyday Life,” Coldplay
“Djesse Vol. 3,” Jacob Collier
“Women in Music Pt. III,” Haim
“Future Nostalgia,” Dua Lipa
“Hollywood’s Bleeding,” Post Malone
“Folklore,” Taylor Swift

 

Song of the Year

“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk and Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)
“The Box,” Samuel Gloade and Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
“Cardigan,” Aaron Dessner and Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Circles,” Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post and Billy Walsh, songwriters (Post Malone)
“Don’t Start Now,” Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa and Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)
“Everything I Wanted,” Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“I Can’t Breathe,” Dernst Emile II, H.E.R. and Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
“If the World Was Ending,” Julia Michaels and JP Saxe, songwriters (JP Saxe featuring Julia Michaels)

 

Best New Artist

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

 

Best Pop Solo Performance

“Yummy,” Justin Bieber
“Say So,” Doja Cat
“Everything I Wanted,” Billie Eilish
“Don’t Start Now,” Dua Lipa
“Watermelon Sugar,” Harry Styles
“Cardigan,” Taylor Swift

 

Best Pop Duo/Group Performance

“Un Dia (One Day),” J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny and Tainy
“Intentions,” Justin Bieber featuring Quavo
“Dynamite,” BTS
“Rain on Me,” Lady Gaga with Ariana Grande
“Exile,” Taylor Swift featuring Bon Iver

Best Pop Vocal Album

“Changes,” Justin Bieber
“Chromatica,” Lady Gaga
“Future Nostalgia,” Dua Lipa
“Fine Line,” Harry Styles
“Folklore,” Taylor Swift

 

Best Rock Performance

“Shameika,” Fiona Apple
“Not,” Big Thief
“Kyoto,” Phoebe Bridgers
“The Steps,” Haim
“Stay High,” Brittany Howard
“Daylight,” Grace Potter

Best Rock Album

“A Hero’s Death,” Fontaines D.C.
“Kiwanuka,” Michael Kiwanuka
“Daylight,” Grace Potter
“Sound & Fury,” Sturgill Simpson
“The New Abnormal,” The Strokes

 

Best Alternative Music Album

“Fetch the Bolt Cutters,” Fiona Apple
“Hyperspace,” Beck
“Punisher,” Phoebe Bridgers
“Jamie,” Brittany Howard
“The Slow Rush,” Tame Impala

 

Best R&B Performance

“Lightning & Thunder,” Jhené Aiko featuring John Legend
“Black Parade,” Beyoncé
“All I Need,” Jacob Collier featuring Mahalia and Ty Dolla Sign
“Goat Head,” Brittany Howard
“See Me,” Emily King

 

Best R&B Song

“Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello and Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper featuring H.E.R. and Meshell Ndegeocello)
“Black Parade,” Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk and Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)
“Collide,” Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar and Benedetto Rotondi, songwriters (Tiana Major9 and Earthgang)
“Do It,” Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch and Vincent Van Den Ende, songwriters (Chloe X Halle)
“Slow Down,” Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson and Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley and H.E.R.)

 

Best Progressive R&B Album

“Chilombo,” Jhené Aiko
“Ungodly Hour,” Chloe X Halle
“Free Nationals,” Free Nationals
“____ Yo Feelings,” Robert Glasper
“It Is What It Is,” Thundercat

 

Best Rap Performance

“Deep Reverence,” Big Sean Featuring Nipsey Hussle
“Bop,” DaBaby
“What’s Poppin,” Jack Harlow
“The Bigger Picture,” Lil Baby
“Savage,” Megan Thee Stallion featuring Beyoncé
“Dior,” Pop Smoke

 

Best Melodic Rap Performance

“Rockstar,” DaBaby featuring Roddy Ricch
“Laugh Now, Cry Later,” Drake featuring Lil Durk
“Lockdown,” Anderson .Paak
“The Box,” Roddy Ricch
“Highest in the Room,” Travis Scott

 

Best Rap Song

“The Bigger Picture,” Dominique Jones, Noah Pettigrew and Rai’shaun Williams, songwriters (Lil Baby)
“The Box,” Samuel Gloade and Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
“Laugh Now, Cry Later,” Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour and Ryan Martinez, songwriters (Drake featuring Lil Durk)
“Rockstar,” Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV and Rodrick Moore, songwriters (DaBaby featuring Roddy Ricch)
“Savage,” Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe and Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion featuring Beyoncé)

 

Best Rap Album

“Black Habits,” D Smoke
“Alfredo,” Freddie Gibbs and the Alchemist
“A Written Testimony,” Jay Electronica
“King’s Disease,” Nas
“The Allegory,” Royce Da 5’9”

 

Best Country Solo Performance

“Stick That in Your Country Song,” Eric Church
“Who You Thought I Was,” Brandy Clark
“When My Amy Prays,” Vince Gill
“Black Like Me,” Mickey Guyton
“Bluebird,” Miranda Lambert

 

Best Country Song

“Bluebird,” Luke Dick, Natalie Hemby and Miranda Lambert, songwriters (Miranda Lambert)
“The Bones,” Maren Morris, Jimmy Robbins and Laura Veltz, songwriters (Maren Morris)
“Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby and Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)
“More Hearts Than Mine,” Ingrid Andress, Sam Ellis and Derrick Southerland, songwriters (Ingrid Andress)
“Some People Do,” Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey and Thomas Rhett, songwriters (Old Dominion)

 

Best Country Album

Lady Like,” Ingrid Andress
“Your Life Is a Record,” Brandy Clark
“Wildcard,” Miranda Lambert
“Nightfall,” Little Big Town
“Never Will,” Ashley McBryde

 

Best Latin Pop or Urban Album

“YHLQMDLG,” Bad Bunny
“Por Primera Vez,” Camilo
“Mesa Para Dos,” Kany García
“Pausa,” Ricky Martin
“3:33,” Debi Nova

 

Best American Roots Performance

“Colors,” Black Pumas
“Deep in Love,” Bonny Light Horseman
“Short and Sweet,” Brittany Howard
“I’ll Be Gone,” Norah Jones and Mavis Staples
“I Remember Everything,” John Prine

 

Best Global Music Album

“Fu Chronicles,” Antibalas
“Twice as Tall,” Burna Boy
“Agora,” Bebel Gilberto
“Love Letters,” Anoushka Shankar
“Amadjar,” Tinariwen

 

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Andrew Watt

 

Best Music Film

“Beastie Boys Story,” Beastie Boys
“Black Is King,” Beyoncé
“We Are Freestyle Love Supreme,” Freestyle Love Supreme
“Linda Ronstadt: The Sound of My Voice,” Linda Ronstadt
“That Little Ol’ Band From Texas,” ZZ Top

Δείτε όλες τις υποψηφιότητες ΕΔΩ.

ΠΗΓΗnytimes.com

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΧΟΛΙΑ

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΑΡΘΡΑ