Σπουδαίο διπλό για το Αγιόφυλλο, εντός έδρας νίκη για Ασπροκκλησιά και ήττα για την Χρυσομηλιά

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

- ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ -

Σήμερα το πρωί πραγματοποιήθηκε η 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας στον β’ όμιλο με τι Καλαμπακιώτικες ομάδες να έχουν απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα. Το Αγιόφυλλο πέτυχε ένα ακόμα διπλό καθώς πέρασε από την έδρα της Φιλύρας με σκορ 1-0, η Ασπροκκλησιά νίκησε εντός έδρας τον Τυμφαίο με 2-1, ενώ η Χρυσομηλιά ηττήθηκε στην έδρα της πρωτοπόρου Ένωσης με 4-0. Τέλος ο Βυτουμάς δεν αγωνίστηκε καθώς είχε ρεπό.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΦΙΛΥΡΑ-ΑΓΙΟΦΥΛΛΟ 0-1: Για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ο Σπύρος Μέμτσας έστησε αριστοτεχνικά την ομάδα του η οποία πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς. Το γκολ που έκρινε την συνάντηση σημειώθηκε από τον Παπαδόπουλο στο 35′ και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν άλλαξε τίποτα στην συνέχεια και μέχρι το τέλος.

ΑΣΠΡΟΚΚΛΗΣΙΑ-ΤΥΜΦΑΙΟΣ 2-1: Παρά το ότι ο Άγιαξ αγωνίστηκε με κάποιες απουσίες έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και κατάφερε και πήρε την νίκη με 2-1. Το 1-0 έγινε από τον Στέφανο Αλμπάνη στο 63′ και στο 68′ ο Παναγιώτης Γιάννης πέτυχε το 2-0. Στο 75′ αποβλήθηκε ο Κυργιάζος και η Ασπροκκλησιά συνέχει με 10 παίκτες, ενώ ο Τυμφαίος μείωσε το σκορ στις καθυστερήσεις.

ΕΝΩΣΗ Δ.Μ.-ΧΡΥΣΟΜΗΛΙΑ 4-0: Αν και τα προηγούμενα χρόνια η Χρυσομηλιά κατάφερνε κι έπαιρνε καλά αποτελέσματα στην έδρα της Ένωσης αυτή την φορά δεν τα κατάφερα. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 3-0. Στο δεύτερο μέρος πέτυχαν ένα ακόμη τέρμα για να τελειώσει το ματς με 4-0.